American Curl


Taranma İhtiyacı
50%
Oyunculuk
80%
Sıcakkanlılık
50%
Hayvanlarla Dostluk
80%
Çocuklarla Dostluk
80%
Bakım İhtiyacı
80%
Sağlık ve Cesaret
70%
Hareketlilik
70%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
20%
Özgürlük Düşkünlüğü
60%
Zeka Seviyesi
70%

American Curl ilk kez Californiada yaşayan bir çiftin 1981 yılında Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusundan ikisinin kıvrık kulaklı ve düz uzun tüylü olduğunu keşfetmeleriyle ortaya çıkmıştır. Daha sonraları genetik çalışmalarla bu tür safkan hale gelmiştir.
İlk kez 1983 yılında tanımlanan bu tür 1986 yılında CFA ( Cat Federal Assocesetion ) tarafından saf ırk olarak kabul edilmiştir. 1991 yılında şampiyonalarda görülmeye başlayan Amerikan Curl ırkı 1993 yılında, iki farklı tüy uzunluğu ile kabul edilmiştir.

Akıllı,mantıklı,asil ve duyarlıdırlar.Mükemmel sezgileri ve meraklı davranışları vardır.Pozitiflikleriyle hemen dikkat çekerler.Kendileri gibi insanlar tarafından tercih edilen bu tür 2-3 yıl içinde ergenliğe geçerler.Kutu konserve Taze et ve hazır mamalardan çok hoşlanırlar.
Kafası orta boyutlarda olmasına rağmen kulaklarının birbirine yakınlığı sebebiyle uzun bir kafası varmış gibi görünür. en duyarlı kulaklara sahip bu türün kulakları uzun,dik ve ağızlarından daha geniş bir yapıdadır.
Kare şeklinde bir buruna sahip bu kedilerin gözleri geniş bir cevizi andırır.Ağzı küçük,çenesi kuvvetli ve sağlamdır. Ağırlıkları 2.5 kg ile 4.5 kg arasında değişen bu türün kasları az gelişmiştir.Patileri çok büyük değildir ve orta uzunlukta bacakları vardır,bacakları üzerinde birbirleriyle orantılı çizgiler bulunan geniş kuyruğu ile orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir.
Dokunulduğunda ipeksi bir his uyandıran ve çok uzun olmayan tüylere sahip olan Curl’in derisi sarkık olmasına rağmen buruşuk değildir.

Tüyleri Yumuşak ve ipeksidir.Parlak olan tüyleri orantılı traş edildiğinde sağlıklı görünür.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.