Australian Mist


Taranma İhtiyacı
20%
Oyunculuk
80%
Sıcakkanlılık
80%
Hayvanlarla Dostluk
80%
Çocuklarla Dostluk
80%
Bakım İhtiyacı
40%
Sağlık ve Cesaret
80%
Hareketlilik
60%
Sahibine Şevkat
100%
Mırıldanma
40%
Özgürlük Düşkünlüğü
60%
Zeka Seviyesi
40%
Melez bir ırktır.Avustralya’nın kıa tüylü kedileri Burmese ve Abyssinian’dan türemişlerdir.ilk olarak Spotred Mist olarak adlandırılmışlardır.
1980 yılında Avustralya’da bir turnuvada birinci olduktan sonra aı Australian Mist olarak değişmiştir, bu yeni isim 1998 yılında kayıt edilmiştir.Bu tür Yeni Zelandaya götürülmüş orada da yetiştirilmiştir
Önceleri Spotted Mist olarak tanınan ırk 1980 yılında Avustralya da bir şampiyonada birici olmuş ve daha sonra ırkın adı Australian Mist olarak tanınmıştır. Ancak bu isim resmi olarak 1998 yılında kayıtlara geçmiştir. Daha sonraki yıllarda Amerika ve Yeni Zelanda’ya da götürülerek tanınmış ve yetiştirilmiştir.

Sevecenliği,zekası,sağlıklı olması ve gücü onu mükemmel bir ev kedisi yapar.
Sahibine karşı son derece ilgilidir sürekli onun yanında olmak ister.
Oyuncaklarla saatlerce oynayabilir ve her zaman mutludurlar.Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar,sabırlıdırlar ve kucak sevdalısıdırlar.
Çok zeki sayılmasalarda, oyun oynamaya her zaman seven bu türün yavruları, ergin kedilerden daha ağırbaşlı ve uysaldır.

Kaslı ve orta boyutlarda bir vücuda sahiptirler.Kısa tüylü olan Mistlerin erkekleri dişi Mistlerden daha büyüktürler.Kafaları yuvarlak fakat gövdeleriyle uyumludur.Kulakları dik ve küçüktür.Yuvarlak büyük parlak gözleri yeşil renktedir.Burna doğru eğimli olan gözler birbirine yakındır. Bu şekil çene ve burun hatlarıyla beraber yüze sevimli bir ifade verir. Yüz ifadesi erkek Mistlerde daha belirgindir. Göğüsleri geniş ve yuvarlaktır.
Gövdeleyriyle orantılı olan bacakları oldukça güçlüdür. Ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır.Oval şekilli patileri temizdir. Kuyrukları bedenle orantılıdır ayrıca kalındır fakat uca doğru çok az incelir. hafifçe kıvrık bir dirsek oluşturur.

Tüy bakımına çok fazla ihtiyaç duymazlar. Haftada bir kez 5 dakika fırçalamak yeterlidir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.