Birman


Taranma İhtiyacı
70%
Oyunculuk
60%
Sıcakkanlılık
90%
Hayvanlarla Dostluk
80%
Çocuklarla Dostluk
80%
Bakım İhtiyacı
70%
Sağlık ve Cesaret
50%
Hareketlilik
30%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
20%
Özgürlük Düşkünlüğü
40%
Zeka Seviyesi
60%

Günümüzdeki Birman kedilerinin kökeni Burma’da eski Budist tapınaklarına dayanmaktadır.Bu kediler, rahipler ve pirinç yetiştiricileri tarafından, Ölüm Tanrıçası ile konuşabildiklerine inanıldığı için kutsal kabul edilmektedir.
Rahipler bu kedileri yaptıkları yolculuklarda yanlarında taşımışlardır.
Bu türün Avrupaya gelmesi ise Burma’lı bürokratların İngiliz ve Fransız subaylara hediye olarak bu kedileri vermesiyle gerçekleşmiştir.
Fransızlar tarafından “Burma’nın kutsal kedileri” denilmiştir

Son derece edepli,enerjik,canlı ve duygusaldırlar. Bu ırkın yüz ifadesi ve gözleri oldukça dikkat çekicidir bu özellikleri onu diğer kedilerden ayırır.

Orta uzunlukta yuvarlak uçları olan kulakları vardır kulakları kafayla birleşme noktasında genişler ve birbirlerine uzaktırlar. Yuvarlak,geniş ve güçlü bir kafa yapısı vardır, yanakları dolgundur,yuvarlak burnu ve iyi gelişmiş bir çeneye sahiptirler.

Yuvarlak gözlerinin dış kenarları hafifçe yukarı kalkıktır. Uzun bedeni iyi gelişmiştir. Bacakları orta uzunluktadır ve kalındır. Geniş ve yuvarlak patileri vardır. Kuyruğu bedeniyle orantılı ve orta uzunluktadır.
Uzun tüyleri ipeksi dokudadır. Boynunun etrafında yakaya benzer uzun tüyler vardır. Karın bölgesindeki tüyleri hafifçe dalgalıdır.

Uzun tüylü bu kediye düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.