Brazilian Shorthair


Taranma İhtiyacı
50%
Oyunculuk
80%
Sıcakkanlılık
30%
Hayvanlarla Dostluk
60%
Çocuklarla Dostluk
60%
Bakım İhtiyacı
50%
Sağlık ve Cesaret
90%
Hareketlilik
80%
Sahibine Şevkat
100%
Mırıldanma
60%
Özgürlük Düşkünlüğü
40%
Zeka Seviyesi
100%

1985’ten önce Brezilya’nın sokak kedisi olarak kabul edilen bu tür, İngiltere ve Amerika’da yerli ırkların resmi ırk olarak kabul edilmesinden sonra Brezilya’da da resmi ırk olarak kabul edildi. 1994’te Uluslararası Kedi Cemiyetleri tarafından
kökeninin Keltlerden geldiği kabul edilmiş ve Keltic olarak kayıtlara geçirilmiştir, ancak daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda Keltic ırkı kedilerden daha küçük ve ince olduğu anlaşılınca Brazilian Shorthair olarak kabul edilmiştir. Brezilya’nın dünya çapında kabul gören ilk kedisidir.

Sahibine sadık, oyuncu ve sevecendirler. Evdeki sahibini kendi seçer ve oldukça zekidirler, kolay öğrenir ve çevreye uyum sağlamakta zorlanmazlar. İlgiyi severler, sağlıklı ve güçlüdürler.

Orta boylarda fakat kuvvetli bir kedidir. Kısa tüylüdür ve göz rengi ile tüy rengi arasında uyum vardır. Narin yapıda değillerdir. Kuyrukları orta boydur, uç tarafa gidildikçe incelen bir yapıdadır. Göğsü derin ve yuvarlaktır. Bacakları vücut ile orantılıdır.

Kulaklarının uçları yuvalaktır, başları orta büyüklükte genişlikleri uzunluklarından biraz daha azdır.
Göz rengi, gümüş kürk rengi olanlarda yeşil veya sarı, beyaz kürklülerde mavi, diğer renklerde kürke sahip lanlarda sarıdan bakıra kadar değişen tonlardadır. Gözler badem şeklinde ve iridir.
Kısa tüylü olmalarından dolayı kürkü fazladan bakım gerektirmez.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.