Burmilla (Silver Burmese)


Taranma İhtiyacı
40%
Oyunculuk
100%
Sıcakkanlılık
30%
Hayvanlarla Dostluk
60%
Çocuklarla Dostluk
80%
Bakım İhtiyacı
50%
Sağlık ve Cesaret
60%
Hareketlilik
80%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
60%
Özgürlük Düşkünlüğü
40%
Zeka Seviyesi
80%
Asya kökenli kedilerin bir üyesi olan Burmilla 1981 yılında dişi bir burmese ve erkek Chincilla Persian’ın çifleşmesinden ortaya çıkmıştır.

Hassas, konuşkan, enerjik ve uysaldır. Çok iyi bir arkadaş olan bu ırk insanlara karşı ilgilidir. Sahibinin hislerine karşı ilgisi yüksektir.
Ailenin bir bireyi olmak hoşuna gider, diğer kedi türleriyle iyi anlaşır. Evdeki çocuklarla anlaşabilir. Sahibiyle oyun oynamayı seven Burmilla’nın zeka seviyesi yüksektir.

Orta boyutlarda bir bedene sahiptirler tüyleri kısadır. Burnilla dişileri erkeklerinden daha küçük yapıdadırlar. Yuvarlak olan kafa, buruna doğru uzayarak üçgen görüntüsü verir. Orta boyutlarda ve Keskin hatlarda olmayan yüz geniş ve kısadır. Kulakları dik, uçları yuvarlaktır, çene, ağız ve burun kısa, geniş ve güçlüdür. Gözleri yana doğru eğimli fakat yüze orantılıdır. Gözleri büyüktür ve genellikle yeşil renklidirler. Ayrıca kırmızı, krem ve kaplumbağa desenli olanlarda kehribar rengi göz rengi olabilir. Arkaya doğru düz uzanan gövdeleri vardır. Göğüsleri yuvarlak ve geniştir. Bacaklar ince ve kemik yapısı güçlüdür.
Ön bacakları arka bacaklarından kısadır, patileri yuvarlaktır. Kuyruk orta uzunlukta ve orta kalınlıktadır, uca doğru incelen kuyruğun ucu sivri değildir. Tüyleri kısadır, düz ve parlaktırlar. Dokununca ipeksi bir his yaratırlar.

Tüyleri kısa olduğundan dolayı çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar, az tüy dökerler haftada 1-2 kez fırçalamak yeterlidir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.