Chartreux


Taranma İhtiyacı
40%
Oyunculuk
60%
Sıcakkanlılık
70%
Hayvanlarla Dostluk
70%
Çocuklarla Dostluk
70%
Bakım İhtiyacı
60%
Sağlık ve Cesaret
70%
Hareketlilik
50%
Sahibine Şevkat
70%
Mırıldanma
10%
Özgürlük Düşkünlüğü
50%
Zeka Seviyesi
80%

Chartreux ırkının en dikkat çeken özellikleri yumuşak ses tonları ve yumuşak patileridir. Oldukça oyuncudurlar ve kendilerine güvenirler oyun sırasında pençe atabilirler. Oldukça sevecen olan bu kediler cana yakındırlar, koşarak oynamayı severler. Çocuklarla iyi anlaşırlar.
Bu ırk için en faydalı besin ettir. Düzenli olarak etle beslenen Chartreux kedilerinin çeneleri daha iyi gelişir.

Yuvarlak büyük kafaları, boyunları ile birleşmiştir. Yüz hatları geniş ve yumuşaktır. Güçlü ve dolgun bir çeneye sahiptirler. Yüzüne oranla daha büyük olan kulakları sürekli dik durur. Ağızları küçük ve dardır. Gözlerinin kenarlarında siyah mat çizgiler vardır. Gözleri yuvarlaktır ve anlamlı bakışlara sahiptir.
Omuzları geniştir, göğüsleri derin ve atletik bir yapıya sahiptir. Dayanıklı bir kedidir. Kemik ve kas yapıları orantılı olarak gelişmiştir. Bu türün erkekleri dişilerine göre daha iridir.
Bu ırkın tüyleri kısadır. Bacaklarındaki tüyler biraz daha uzun olabilir, özellikle bu ırkın yaşlı kedilerinde diş bölgesinde sık tüyler görülür. Bacakları orta uzunluktadır ve bacak uzunluklarıyla orantılı hafif dışa eğik patileri vardır.

Chartreux ırkı kediler tüylerinin düzenli aralıklarla fırçalanmasından hoşlanırlar. Kısa aralıklarla yapılan tüy bakımından rahatsız olurlar.

Araştırmalar bu kedilerin Fransız deniz yolculuklarında ortaya çıktığını göstermektedir. İlk kez Paris’de gerçekleştirilen Charthusian gezisi esnasında ortaya çıktığı sanılmaktadır. 1970’de ABD’ye getirilen bu kediler Fransız kurallarıyla yetiştirilmiş ve safkanlığı korunmuştur.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.