Chinchilla


Taranma İhtiyacı
100%
Oyunculuk
60%
Sıcakkanlılık
40%
Hayvanlarla Dostluk
80%
Çocuklarla Dostluk
80%
Bakım İhtiyacı
80%
Sağlık ve Cesaret
70%
Hareketlilik
60%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
80%
Özgürlük Düşkünlüğü
60%
Zeka Seviyesi
80%
Bu kedinin ismi kürkünün benzerliği sebebiyle Güney Amerika kökenli bir kemirgen olan Chinchilla’dan gelir.
En eski Chincilla kedisi Silver Lambkin adındaki kedidir. Bu kedi 1888 Londra Cyristal Palace kedi şovunda ödüllerin çoğunu kazanarak dikkatleri üzerine çekmiş ve türünün tanıtımında büyük rol oynamıştır. Persian ırkı içinde bir renk varyantı olarak değerlendirenler vardır. Fakat aralarında yüz şekli bakımından büyük farklılıklar vardır. Chincihilla’lar İngiliz kökenli Sterling kedisi ile de karıştırılmaktadırlar. Bunun sebebi Chincihilla türünün Sterling türünün atası olmasıdır.
Sterling kedileri TICA (The International Cat Association) ve ICE (Uluslararası Kedi Sergileri Birliği) tarafından ayrı bir ırk kategorisi olarak kabul edilmektedir.

Chinchilla ırkı çoğunlukla sakin ve uysallığıyla bilinen kedilerdir. Melodik, yumuşak ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler, ilgi görmekten hoşlanırlar ve sahiplerine karşı büyük bir sevgi beslerler. Hassas, kırılgan ve naif görünseler de son derece sağlıklı ve dayanıklıdırlar.
Şans buldukça ağaca tırmanmak gibi aktivitelerden mutlu olurlar. Evde yaşamayı tercih ettikleri için her türlü eve rahatça alışabilirler.
Bu tür çoğu zaman bakımlarına vakit ayırabilecek zamanı olan orta yaşlı çiftler tarafından tercih edilir.
Chinchilla’lar Persian ırkının temel özelliklerini taşırlar. Dünya çapında kabul görmüş kedi cemiyetlerinden henüz onaylanmamasından dolayı yapısal özellikleri yetiştiricilere göre değişmektedir. Vücut yapısı atalarına göre daha küçüktür. Bazı yetiştiriciler bu türün burun kemiğinin daha uzun ve yüzünün daha çıkıntlı olması gerektiğini savunur. Bu fikri benimseyen yetiştiriciler tarafından üretilen kedilerin daha sevimli ve sağlıklı yüz hatları vardır. Göz renkleri zümrüt yeşili ya da mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli olabilir. Burunlarının ortasında siyah çizgi vardır ve burun kırmızı renklidir, patilerinin altı siyah renktir.

Bu ırkın, her gün en az 15 dakika fırçalanması gerekir. Eğer bakım aksatılırsa tüyleri düğümlenir. Bakım sırasında düğümlenmesi daha kolay olan kol altı, göbek bölgesi ve kuyruk altlarına daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Fırçalama işlemi aksatılır ve tüyler düğümlenmeye başlarsa ilerleyen zamanlarda kürkü tamamen traş ettirmek gerekebilir. Traş etme işlemi için kedinin genel anesteziye sokulması gerekebilir. Bahar aylarında kışlık tüylerini döken bu kedilerin tüyleri alerjisi olan insanlar için problem yaratabilir. Fırçalama işlemi ölü tüylerin sayısını azaltacak olsada yinede her zaman tüy dökme problemi olacaktır.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.