Cornish Rex


Taranma İhtiyacı
10%
Oyunculuk
100%
Sıcakkanlılık
10%
Hayvanlarla Dostluk
40%
Çocuklarla Dostluk
30%
Bakım İhtiyacı
40%
Sağlık ve Cesaret
40%
Hareketlilik
100%
Sahibine Şevkat
90%
Mırıldanma
20%
Özgürlük Düşkünlüğü
30%
Zeka Seviyesi
70%

En seyrek tüylü kedi ırkı olan Rex’ler 1950 yılında İngiltere’de karnavallarda ortaya çıkmışlardır. Kıvırcık tüyleriyle farklı bir yapıya sahip olan bu ırkın kedileri Almanya, Oregon ve İngiltere’de farklılık gösterir. Almanya’daki Rex’lerin tüy yapısı daha sıkı ve serttir.

Akrobatik hareketleri olan Corbish Rex’ler oyuncu ve tezcanlı karaktere sahiptirler. Yalnız kalmayı sevmeyen bu kediler diğer kedi ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Dostluk kurmakta sorun yaşamazlar, ayrıca evde olmayı da severler. Sahiplerine ilgilerini gösterirler. Akılcı, pratik ve sportmendirler. Rex’ler pirzola ve kuzu etinden hoşlanırlar, ancak sadece bunlarla beslenen kedilerde uyuşukluk ve hantallık ortaya çıkar.
Kıvırcık tüyleri hariç geri kalan özellikleri Devon Rex ırkı ile benzerlik gösterir. Ayrıca Almanya’da yaşayan Cornish Rex’lerde bu benzerlikler daha fazladır.

Orta büyüklükte bedenleri vardır. 2.5 kg ile 4.5 kg arasında ağırlıkları olur. Kafa yapıları yumurtayı andırır. Dörtgen biçimli burunları dikkat çeker. Gözleri orta büyüklükte ve oval şekillidir. Bıyık boyları kısadır. Başının üstünde üçgen şeklinde büyük ve dik kulakları olan bu kedilerin kulak içlerinde de tüyler bulunur. Kuyrukları uzun ve kıvırcık tüylerle kaplıdır. Gözlerinin rengi vücudundaki tüylerle uyumludur. Bu uyum ırkın kedilerine hoş bir görüntü sağlar.

Bu kedilerin tüyleri sert ve sıkıdır. Bu sebeple düzenli olarak kesilmelidirler. Fırçalamanın deriye zarar vermemesi için dikkatli yapılması gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.