Devon Rex


Taranma İhtiyacı
10%
Oyunculuk
80%
Sıcakkanlılık
50%
Hayvanlarla Dostluk
50%
Çocuklarla Dostluk
50%
Bakım İhtiyacı
70%
Sağlık ve Cesaret
50%
Hareketlilik
80%
Sahibine Şevkat
90%
Mırıldanma
30%
Özgürlük Düşkünlüğü
30%
Zeka Seviyesi
80%

Kedi araştırmacıları bu ırkı ilk olarak 1960 yılında ortaya çıkartmışlardır. Araştırmalar bazı Rexlerin tüylerinin daha sert olduğunu, vücutlarının küçük ve kafa yapılarının farklı olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu farklılıkları gösteren kedilere Devon Rex adı verilmiştir. Irk olarak resmiyet kazanmaları ise 1993 yılında gerçekleşmiştir.

Bütün Rex ırkları gibi Devon Rex’lerde oldukça hareketli ve sevecen kedilerdir, diğer kedi ve köpekler iyi anlaşırlar ve onlarla oyun oynamaktan hoşlanırlar. Tek başlarına kalmaktan hoşlanmazlar eğer yalnız kalırlarsa durgunlaşırlar. Ergenliğe hızlı şekilde doğumlarından 6 ay sonra giren Devon Rex’ler, sahiplerine karşı sadık ve ilgili oldukları için ev hayatına çabuk ısınırlar.
Balık ve biftek yemeyi severler. Ev dışındaki Devon Rexler iyi birer avcıdır ve dışarıda da aç kalmazlar. Atik yapıları sayesinde güvercin, fare yakalamakta başarılıdırlar.

2.5 kg ile 4 kg arasında ağırlıkları olan bu ırkın vücutları orta boyutlardadır. Vücutlarına göre oldukça büyük kulakları vardır. Geniş, oval şekilli gözleri ve üçgen şekilli kulakları onlara değişik bir görünüş verir. Dolgun bir çene yapısı vardır. Bütün Rex türleri gibi tüyleri kıvırcıktır, ancak bu tüyler yüz bölgesinde daha sertleşir ve sıkılaşır. Ayrıca kulaklarında da kıvırcık tüyler bulunur. Devon Rexlerin, derisi sarkık ve buruşuk yapıda olan uzun bir boyunları vardır.

Dışa dönük kulakları olması sebebiyle kulak enfeksiyonu yaşama riskleri daha fazladır, düzenli olarak kontrol edilmelidir.
Tüylerinin kısalığı sebebiyle soğuğa karşı dayanıksızdırlar, soğuk havalarda hastalanmamaları için özen gösterilmelidir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.