Egyptian Maular


Taranma İhtiyacı
20%
Oyunculuk
90%
Sıcakkanlılık
20%
Hayvanlarla Dostluk
50%
Çocuklarla Dostluk
50%
Bakım İhtiyacı
70%
Sağlık ve Cesaret
60%
Hareketlilik
90%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
70%
Özgürlük Düşkünlüğü
50%
Zeka Seviyesi
80%
Kökenlerinin Mısır olduğu sanılsa da yapılan DNA araştırmaları orijinlerinin Kuzey Amerika ve Avrupa olduğunu işaret etmektedir. Maine Coon ve Korat ırkları kedilerle akrabalıkları vardır. Avrupa’da yetiştirilmesi ise 1952’de İtalya’da başlamıştır.

Atletik yapılıdırlar ve kendi ırkları içinde en sosyal olan kediler Mısırlı Maular’dır. Evden çok doğa yaşamına uygun bu kediler dışarıda çıktıklarında kuş seslerini dinlemekten ve otların üzerinde yuvarlanmaktan çok hoşlanırlar.
Apartman yaşantısına alışmakta sorun yaşamazlar. Son derece canlı, oyuncu ve neşelidirler. Mısırlı Maular’lar sahiplerine sadık ve sevgi doludurlar. Yumuşak ve memnun edici bir ses tonuna sahiplerdir.

Evde pişirilen yemekleri severek yiyebilirler fakat çoğunlukla konserve tarzı yiyeceklerden hoşlanırlar.

Mısır Maular’ları gelişmiş kas yapısına sahip orta boyutlarda bir kedidir. 2.5-5 kg arasında değişen kiloları ve benekli vücutları vardır.
Uzun kuyrukları, boyundan aşağı inildikçe azalan çizgileri vardır. Kulakları geniş, dik ve pembedir.
Yanakları dolgun değildir ve içe doğru kemiklidir. Küçük ağızları ve ayaklarıyla oldukça sevimli bir yapıları vardır. Yavru kedilerde açık ve yeşil, 18 ayın üstündeki yetişkin kedilerde ise amber renginde olan bademe benzeyen gözleri vardır.

Kısa tüylü olmasına karşın diğer kısa tüylü kediler gibi değildirler daha fazla bakıma ihtiyaçları vardır. Ellerinizle yapacağınız hafif dokunuşlar onun çok hoşuna gidecektir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.