European Shorthair


Taranma İhtiyacı
40%
Oyunculuk
100%
Sıcakkanlılık
80%
Hayvanlarla Dostluk
100%
Çocuklarla Dostluk
100%
Bakım İhtiyacı
40%
Sağlık ve Cesaret
80%
Hareketlilik
100%
Sahibine Şevkat
60%
Mırıldanma
40%
Özgürlük Düşkünlüğü
100%
Zeka Seviyesi
60%

British Shorthair’e dayanan kökleri ortaya çıkarılıncaya kadar European Shorthair’in kökeni ve ırk olarak kabul edilmesi tartışma konusu olmuştur.
Kimi yetiştiriciler bu ırkın Avrupa’da evlerde beslenen kedilerle aynı soydan geldiğini iddia etmiştir, kimi yetiştiriciler ise İngiltere’nin dışında yaşayan British Shorthair’den geldiğini iddia etmektedir. European Shorthair yapılan araştırmalar sonucunda yeni standartlarla farklı bir ırk olarak kabul edilmiştir.

Sağlam ve dayanıklı olan bu ırkın otokontrolü son derece gelişmiştir, hafif bir ses tonuna sahiptirler.

Gelişmiş elmacık kemikleri oldukça belirgindir, yuvarlak ve sağlam bir kafatasına sahiptirler. Çeneleri oldukça güçlü ve sağlamdır.
Burunları kısa, düz ve orta büyüklüktedir.
Ağızları da gelişmiştir. Bıyık bölgesinden sonra yanaklara doğru girintilidir. Orta boy kulaklara sahiptirler, kulaklarının uçları yuvarlaktır ve kulaklar kafa ile birleşme bölgesinde genişler. Bu ırkın kulakları birbirlerine uzaktır ancak kafa yapısına uyumludur.
Büyük ve tamamen yuvarlak gözleri vardır. Bedenleri orta boy veya büyük boy olur. Göğüsleri geniş, sırtları düzgündür.

Tüyleri kısa, hacimli ve tek kattır. Kesinlikle kıtıklanmaz.
Orta uzunlukta olan bacakları güçlüdür, patileri sıkı ve yuvarlaktır. Bedenlerine uyumlu olarak gelişen kuyrukları sırta doğru genişler uç kısımda ise incelir ve orta uzunlukta olur.

European Shorthair’i diğer kedilerden ayıran özelliklerinden biri, kendilerine çok iyi bakmaları ve tüylerine titiz davranmalarıdır. Haftada bir kez fırçalamak tüylerinin parlak ve temiz bir görünmesine yeterlidir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.