Havana Brown


Taranma İhtiyacı
20%
Oyunculuk
70%
Sıcakkanlılık
60%
Hayvanlarla Dostluk
60%
Çocuklarla Dostluk
60%
Bakım İhtiyacı
90%
Sağlık ve Cesaret
50%
Hareketlilik
60%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
20%
Özgürlük Düşkünlüğü
30%
Zeka Seviyesi
90%

  1. yüzyılda getirilen Siyam kedilerinin farklı bir mutasyonudur. 1954 yılında ortaya çıkmışlardır.
    Siyam ve Russian Blue ırkı kedilerin karışımı olarak da tanınırlar.

Oldukça meraklı, akıllı kediler olan Havana Brown’lar, insanlarla ve diğer kedilerle iyi anlaşırlar, oyuncu karaktere sahiptirler. Vücut yapıları Siyam kedilerine benzetilir. İlgi görmeyi severler, konfordan hoşlanırlar. Ses tonları oldukça yumuşaktır, yabancılara karşı bazen soğuk kanlı davranabilirler. Yemek yemeyi çok seven bu kedilerin kilolarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzunlukları genişliklerine göre daha fazladır. Kas yapıları gelişmiştir, kafaları yuvarlak ve geniştir. Siyam kedilerine benzer şekilde ağzı uzun ve öne doğru çıkıktır. Gözleri iri ve ovaldir, göz renkleri sarı ve yeşil tonlarında olabilir. Karakteristik özellikleri gözlerin diğer kedilere göre daha aşağıda ve buruna yakın olmasıdır. Kulakları öne doğru eğik ve geniş yapılıdır. Bacaklar ince yapılı olmasına karşın güçlüdür. Erkeklerde ise bacaklar biraz daha kaslıdır. Ayaklar oval ve kompakt bir yapıdadır.
Kuyrukları vücutları ile orantılı orta uzunluktadır. Kuyruk kökünden ucuna kadar aynı incelikte kıvrımsız olarak devam eder ve kemiklidir. Vücudunun tamamında tüyler düz, pürüzsüz ve parlaktır.

Haftada bir kez fırçalamak yeterlidir. Özellikle boynunun altına yapılan masajdan çok hoşlanır. Günlük olarak eldiven şeklinde bir lastik fırçayla ölü tüylerin alınması ve tüylerin parlaklığının korunması için düzenli olarak yağ asitleri, vitamin ve mineral ilavesinin yapılması gerekir. Haftalık bakım için telli bir fırça yerine dişli bir tarak tercih edilmelidir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.