Himalayan


Taranma İhtiyacı
100%
Oyunculuk
60%
Sıcakkanlılık
100%
Hayvanlarla Dostluk
80%
Çocuklarla Dostluk
80%
Bakım İhtiyacı
80%
Sağlık ve Cesaret
30%
Hareketlilik
10%
Sahibine Şevkat
90%
Mırıldanma
20%
Özgürlük Düşkünlüğü
30%
Zeka Seviyesi
30%

İsimlerini renk benzerliğinden dolayı Himalaya tavşanından almışlardır. Siyam kedisi ile İran kedisinin çiftleşmesinden doğmuş melez bir ırktır. Siyam kedilerinin göz rengini almışlardır.
“Himmie” olarak da bilinen bu ırk 1920’li yıllardan beri yetiştirilmektedir. Amerika’da 1950 yılında başlayan üretim çalışmaları sonucunda Cat Fanciers Association (CFA) 1957 yılında bu ırkı ayrı bir ırk olarak kabul etmiştir.

Sahibine sadık oldukça sevgi dolu bir kedidir. Evde yaşayan diğer insanları da sever benimser ancak hiç birine sahibi kadar ilgi göstermez. Oldukça sakin bir kedi türüdür, kendilerinden emindirler. Saygılı ve şefkatli olan bu ırk aşırı oyuncu değillerdir.

Yuvarlak ve güçlü bir kafa yapısına sahiptirler. Kafatasının genişliği güçlü kafa yapısının sebebidir.

Yayvan ağızları vardır ve yanakları dolgundur, burunları kısadır ve bitiş noktası keskin gözükür. Kulakları birbirlerine uzaktır ayrıca uçları yuvarlaktır. Aynı şekilde gözleri de birbirine uzaktır iri olan gözleri yuvarlaktır. Tıknaz orta boy bir bedeni vardır. Kalın kısa bacaklara ve iri, yuvarlak patilere sahiptirler.

Bedenleriyle uyumlu kuyrukları genellikle kısadır. Kuyruklarını çoğu zaman sırttan aşağı ve düz olarak tutarlar kuyrukları uzun tüylüdür ve bir fırçayı andırır. Boyun kısmında bir yeleyi andıran tüyleri bedenin geri kalanında da uzun ve kabarıktır. Boynundaki tüyler ön bacaklarına arasına kadar iner. Patilerinin altında ve kulak içlerinde de tüyler vardır. Tüyleri ince ve parlaktır.

Tüylerinin uzun ve ince olması sebebiyle günlük bakıma ihtiyaçları vardır. Bu bakım tüylerinin düğümlenmesini engelleyecektir. Isısı uygun bir ortam varsa bu ırk yıkanabilir.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.