Honey Bear


Taranma İhtiyacı
80%
Oyunculuk
100%
Sıcakkanlılık
30%
Hayvanlarla Dostluk
100%
Çocuklarla Dostluk
100%
Bakım İhtiyacı
80%
Sağlık ve Cesaret
60%
Hareketlilik
80%
Sahibine Şevkat
100%
Mırıldanma
60%
Özgürlük Düşkünlüğü
60%
Zeka Seviyesi
100%

Oldukça ilginç bir kökene sahip olan bu kedilerin ortaya çıkması laboratuvarda gerçekleşmiştir. Kokarcadan, dişi Persian’a genetik bilgiler aktarılırken keşfedilmiştir. Amerika California’da bir laboratuvarda bilimsel araştırmalar sırasında Ann Baker, genç bir kokarcadan alınan seçilmiş genler ile dişi Persian kedisinin seçilmiş genlerini birleştirmiş, ardından Honey Bear ırkı ortaya çıkmıştır. Genel olarak fizikleri Persian kedisine benzese de burunlarını kokarcadan almışlardır.
Bu ırk International Ragdol Cat Association (IRCA) tarafından 1990 yılında kayıtlara geçirilmiştir.

Neşeli bir ırk olan Honey Bearlar diğer hayvanlarla ve ev halkı ile oldukça iyi anlaşırlar. Özellikle çocuklarla iyi anlaşır onlarla oynamayı severler. Son derece sakin yapılı ve evcildirler. Canlı, neşeli, meraklı ve kendini kolayca sevdirebilen kedilerdir.
Sahiplerine karşı sadık ve ilgilidirler, ancak sahiplerini iyice tanımadan bu özelliklerini göstermezler.
İlgiyi seven bu ırk gerekli ilgi gösterildiğinde çok iyi arkadaştırlar. Kucak kedisidir ve özellikle sahiplerinin kucağından inmek istemezler. Bir kediden çok, bir çocuk gibi davranan bu ırk, bir köpek gibi eğitim alabilir. Tırmalamaz ve çok az miyavlarlar. İletişimleri kuvvetlidir. İstek ve ihtiyaçlarını anlatmayı kolayca başarırlar. Honey Bear’ların oldukça komik bir özelliği, uyuduğu zaman düşmesidir. O’na konforlu bir yatak hazırlayarak düşemeyeceği bir yerde uyuması sağlanmalıdır.

Bu ırk kediler, iri ırk kedi grubuna girer. Uzun ve geniş bedenleri vardır. Başları büyük, yuvarlak ve geniştir. Bacakları biraz kısa olduğu için kediye değişik bir görüntü kazandırır. Burunları kısa ve yuvarlaktır, kulakları orta büyüklüktedir ve püslük gibi tüylerle kaplıdır.Göz renkleri yeşil, turuncu, bakır, portakal ve altın tonları olabilir. Gözleri iridir ve badem şeklindedir. Kabarık ve uzun kuyrukları vardır. Doğduklarında kuyruklarında koyu renk çizgileri vardır, ancak ergenlik döneminde bu çizgiler daha açık bir renge dönüşür. Sevimli ve cana yakın bir yüz ifadeleri vardır. Ergenliklerini 2 sene gibi uzun bir sürede tamamlarlar. Gelişim süreçleri yavaştır.

Uzun tüyleri günlük olarak fırçalanmalıdır. Dişli bir tarak ile taranmalıdırlar. Patilerinde tüy dökülmesi vardır bu sebeple ayda bir kere tırnak bakımı yapılmalıdır. Tırnakların kıvrılarak içe dönmesi önlenmeli ve patilerinin kontrolü yapılmalıdır.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.