İran Kedisi (Persian)


Taranma İhtiyacı
100%
Oyunculuk
60%
Sıcakkanlılık
80%
Hayvanlarla Dostluk
100%
Çocuklarla Dostluk
100%
Bakım İhtiyacı
100%
Sağlık ve Cesaret
60%
Hareketlilik
20%
Sahibine Şevkat
80%
Mırıldanma
40%
Özgürlük Düşkünlüğü
40%
Zeka Seviyesi
80%

En çok tercih edilen ev kedilerinden biri olan İran (Persian) kedileri ailelerine karşı oldukça düşkündür. Oldukça zeki olan bu kedilerin bakımları dikkat ve özen gerektirir.

Yuvarlak ve geniş kafa yapısına sahiptirler. Burunları basık kısa ve kalkıktır. İri gözleri yuvarlak ve kabarık olur. Kulakları ufak ve uçları öne eğiktir, alt tarafları çok geniş değilir.
Alçak ve güçlü bir bedenleri vardır. Kas yapıları gelişmiştir. Bütün bacakları kısa ve kalın olan İran kedilerinin ön ayakları düz iner. Yuvarlak, sıkı ve iri patileri vardır.
Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzunlukları gövdeleriyle orantılıdır ve uzun değildir. Tüyleri uzun, sık ve canlıdır, tüyler kabarık durur. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

Her gün fırçalanması gerekmektedir. Ölü tüylerin sindirilememesi ileride bağırsak problemlerine sebep olabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer bu ırk kedileri yıkayacaksanız kuru şampuan kullanmak faydalıdır.

İran kedilerinin kökeninin Ankara kedilerine dayandığı sanılmaktadır. Eski İran kedilerinin, Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardır. Avrupalılar bu ırkın tüylerini sevdikleri için yetiştirmişlerdir.
İran kedisinin yetiştirilmesi sonucunda İngiliz ve Amerikan Shorthair’ler bile kendi ana vatanlarında ilgiyi kaybettiler.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.